logo
 
Alar Läänelaid

 

Alar Läänelaid


Alar Läänelaid (sündinud 10. mail 1951) on maastikuökoloog ja dendrokronoloog. Õppinud Suure-Jaani Keskkoolis, lõpetanud Tartu Riikliku Ülikooli bioloog-botaanikuna 1974.

Aastal 1979 kaitses ta kandidaadikraadi väitekirja "Hariliku männi rabavormid kõrgsoode dünaamika indikaatorina" Tartu Riiklikus Ülikoolis ja aastal 2002 kaitses ta doktoritöö "Aastarõngasdateerimine Eestis" Helsingi Ülikoolis.

Alar on töötanud Tartu Ülikoolis botaanika ja ökoloogia instituudis dotsendina (1987-1998) ja geograafia instituudis lektorina. Praegu (alates 2002) Tartu Ülikooli loodus- ja tehnoloogiateaduskonna Ökoloogia ja Maateaduste Instituudi geograafia osakonna loodusgeograafia ja maastikuökoloogia õppetooli loodusgeograafia lektor.

Õpetanud Tartu Ülikoolis üliõpilastele taimeanatoomiat, taimesüstemaatikat, biogeograafiat, dendrokronoloogiat, loodus- ja keskkonnakaitset, välipraktikatel floristikat ja geobotaanikat. Läänelaid on uurinud Eesti taimestikku, rabamändide juurdekasvu, puude aastarõngaid ja nende laiuse seoseid kliimanäitajatega, Eesti põlispuude vanust, ajalooliste ehitiste ja maalitahvlite vanust dendrokronoloogia abil. Ta on avaldanud üle 200 trükitöö Eesti taimedest ja taimestikust, eksootilistest taimedest, rabamändide juurdekasvust, puude aastarõngaste uurimisest, puude vanuse määramisest, ehitiste dendrokronoloogilisest dateerimisest, maalitahvlite dateerimisest ja lisaks reisikirju ja vesteid.


  • 1998 Tartu Ülikooli innovatsioonipreemia
  • 2001 Valgetähe medaliklassi teenetemärk
  • 2019 Eesti Bioloogiaõpetajate Ühingu auliige

Oli väga pühendunud õppejõud, silm säras alati, kui loengut pidas. Loengud olid huvitavad ja teemad ka. Kutsus õppima. Testid olid põnevad. Said aru, et õppejõud on vaeva näinud...

Tutvustuskõne koostas: Marika Kose

Eesti Bioloogiaõpetajate Ühing
logo
 
 
lehepea
 
Esilehele
logo
logo
ebu@ebu.ee | Vanemuise 46, 51014 Tartu | reg.nr 80200761 | IBAN EE112200221025109079