Taimeteaduse aluseid õppisite põhikoolis, nüüd peaksite teadma, et see on üks bioloogia paljudest alaharudest. Botaanika on vana teadus, mis tänapäeval loob üha enam sidemeid teiste teadusharudega ning nende saavutustega. Kui keegi nimetab botaanikat Linne (Carl Linné, 1707...1778) aegseks teaduseks, on tal tuline õigus. Kui ta teeb seda aga iroonilise alatooniga, vihjates tänapäeval palju kiiremini arenevatele bioloogia harudele ja botaanika "mahajäämisele", võib vastukaaluks öelda: iga molekulaarbioloogki on kas botaanik või zooloog, uurides ju tegelikult kas taime- või loomarakku ja aineid selles. Taimed ümbritsevad meid pea kõikjal, nende elule tugineb teiste organismide elu. Õppides taimeliike tundma, saate sõpru juurde. Õppides botaanikat, loote aluse looduse paremaks mõistmiseks, avardate silmaringi, muudate märkamatult oma suhtumist keskkonda. Enamuse siinsete peatükkide puhul tuleb teil tähelepanelikult jälgida ka õpetaja näidatavaid tabeleid ja skeeme, avastada loodust praktiliste tööde käigus, kuulata ja otsida lisateavet. Pidage meeles, et õppimisest on kasu, kui olete õpitavat käsitlenud mitme meele abil (kuulnud, näinud, jutustanud, katsetanud jne) ning selle mõne aja pärast üle korranud!
Käesolevas konspektis navigeerimiseks kasutage servadel olevat menüüd.
Autor ja toimetajad on tänulikud mistahes märkuste, paranduste ja täpsustuste eest. Konspekt on osaliselt vananenud. Ootame ka uusi kasulikke veebiviiteid.
Koostanud © Urmas TokkoTartu Tamme Gümnaasiumi bioloog Elektronpost: tokko@tamme.tartu.ee
Post: Tamme GümnaasiumTamme pst 24a50404 Tartu Telefon: 7428880, fax: 7428744
Õppematerjali lugejal palutakse arvestada tõigaga, et see kajastab mõnevõrra varasemaid vaateid. Vetikaid on käsitletud taimeriigi osana (ja mitte protistidena). Seeneriigi jaotamine hõimkondadeks ei lange päris kokku "Üldbioloogia II osas" tooduga.Õppematerjal on valminud Keskkonnafondi Tartumaa osakonna materiaalsel toel, 1998...1999
Seni korda konspekti uuritud alates 13.05.09