Taimeanatoomia Taimeanatoomia on teadus taime ja tema organite siseehitusest. Taimeanatoomias räägitakse taime vegetatiivsetest organitest — juur, vars ja leht — ning generatiivsetest organitest — õis ja tema tekised, seeme ja vili. Vegetatiivsed elundid moodustavad taime keha ning täidavad taime elutegevuse põhilisi ülesandeid (sh vegetatiivne paljunemine), generatiivsed elundid on suguliseks paljunemiseks.
Taime organite evolutsiooniline* kujunemine Pikemat aega oli taimede keha kudedeks ja organiteks eristumata, sellist taime keha nimetatakse rakiseks. Et esimesed organismid, sealhulgas esimesed taimed tekkisid vees, ei olnud neil algselt vaja erilisi kinnitumisorganeid ega tugikudet - vesi on stabiilsem keskkond kui õhk. Rakisest hakkasid eralduma kinnitusharud ja lehetaolised rakiseosad (näiteks vetikatel). Organite eristumine algas maismaal. Tekkis võsu, mis koosneb telgosast (vars), sellel olevatest pungadest ja lehtedest. Eristus ka juur. Juur võimaldas toitainete vastuvõttu, vars oli juhteteeks (lehtedes toodetud orgaanilised ained liiguvad alla, juure poolt imatud mineraalained ja vesi üles), leht kujunes fotosünteesivaks organiks. Peamiste vegetatiivsete organite algmed on olemas juba idus. Evolutsioon - elusa looduse ajalooline areng liikide üksteisest põlvnemise kaudu.
Õppematerjali kopeerimine ja paljundamine autori loata on keelatud Õppematerjali lugejal palutakse arvestada tõigaga, et see kajastab mõnevõrra varasemaid vaateid. Vetikaid on käsitletud taimeriigi osana (ja mitte protistidena). Seeneriigi jaotamine hõimkondadeks ei lange päris kokku "Üldbioloogia II osas" tooduga. |
Autor ja toimetajad on tänulikud mistahes märkuste, paranduste ja täpsustuste eest. Konspekt on osaliselt vananenud. Ootame ka uusi kasulikke veebiviiteid.
Koostanud © Urmas Tokko |
Post: Tamme Gümnaasium |
Õppematerjali lugejal palutakse arvestada tõigaga, et see kajastab mõnevõrra varasemaid vaateid. Vetikaid on käsitletud taimeriigi osana (ja mitte protistidena). Seeneriigi jaotamine hõimkondadeks ei lange päris kokku "Üldbioloogia II osas" tooduga.
Õppematerjal on valminud Keskkonnafondi Tartumaa osakonna materiaalsel toel, 1998...1999