Mullateaduse alusedMuld on maakoore pindmine kobe kiht, mida kasutavad ja mõjutavad organismid ja mida kujundavad ümber nende jäänuste muundumise saadused. Seega kujuneb muld elus ja eluta looduse pikaajalisel vastastoimel. Organismid kasutavad mulda oleluskeskkonnaks või kinnitumiseks. Vesi mullas Vesi võib esineda kolmes olekus: Nn vedel vesi võib olla vaba vesi, mis on taimedele omastatav; Sellised on kapillaarvesi (rippuv või toetuv) ja gravitatsioonivesi (nõrgvesi või põhjavesi). Vesi mullas võib olla veel keemiliselt seotud (ei ole taimedele omastatav) või füüsikaliselt seotud vesi (näiteks nn kilevesi, mis on taimedele raskesti omastatav). Mullateke Muld tekib lähtekivimist, järelikult sõltuvad sellest ka mulla omadused.
— Lähtekivimi mehaaniline murenemine - füüsikaliste tegurite toimel tekib murend (näiteks pragudes oleva vee külmumisel) — Lähtekivimi keemiline murenemine ehk porsumine - abiootiliste* keskkonnategurite toimel muutub kivimi keemiline koostis [näiteks pagu muutumine kaoliiniks vee ja süsihappegaasi toimel: H2O + CO2 HCO3-, mille toimel pagu K2O × Al2O3 × 6SiO2 muutub kaoliiniks Al2O3 × 2SiO2 × 2H2O ja K2CO3 (võrrand tasakaalustamata)] — Lähtekivimi bioloogiline murenemine tähendab keemilisi ja füüsikalisi muutusi lähtekivimis, mis on seotud organismide elutegevusega
Mulla horisondid. Mulla profiil. Mulla horisondid on huumusesisalduse, mineraalse, keemilise ja mehaanilise koostise poolest erinevad mullakihid, mis on kujunenud organismide elutegevuse, huumusainete ja mulla mineraalosa vastastoime tagajärjel. Horisontide järjestus ja iseloom määravad mulla tüübi. Mulla horisonte tähistatakse vastavate tähtedega (näiteks 0 - kõdu, T - turvas, E - leethorisont). Mulla profiil on erinevatest horisontidest koosnev mulla vertikaalläbilõige maapinnast kuni lähtekivimini (mõnikümmend sentimeetrit kuni mõni meeter). Mulla horisondid tekivad mullatekke elementaarprotsesside tagajärjel.
Hüdrolüüs - keemiliste ühendite reaktsioon veega; näiteks tärklise hüdrolüüs glükoosiks. Oksüdatsioon - aatomitelt või ioonidelt elektronide loovutamise protsess, lihtsamas tähenduses reageerimine hapnikuga. Mulla omadusi Huumusega on seotud mulla viljakus — mulla võime toitaineid ja hapnikku kinni hoida ja vajadusel ära anda. Madalaks loetakse huumusesisaldust mullas alla 1,5%, kõrgeks üle 3,5...5%. — Mulla happesus näitab vesinikioonide kontsentratsioon mullas (pH). Tugevalt happeliseks loetakse muldi, mille pH < 4,5. — Füüsikalised omadused, näiteks poorsus. — Mehaanilised omadused, näiteks kleepuvus, plastilisus - sõltuvad mulla mehaanilisest koostisest ehk lõimisest. — Mulla lõimis näitab, millise suurusega mineraalosakestest on mullamass üles ehitatud. Lõimisest sõltub keemiliste ainete, sealhulgas vee kinnipidamisvõime.
Mehaanilise koostise järgi eristatakse:
— Keemilised omadused - toitainete üldvaru mullas (sõltub lähtekivimist). Agrotehniliste võtetega muudetakse mulla omadusi kultuurtaimede kasvatamisel. Mulla väetamine on toitainete juurdeviimine mulda. Mulla harimine soodustab juurte kasvamist sügavamale ja mullas leiduva niiskuse ning toitainete paremat omastamist. Mulla kobestamine (äestamine, muldamine) õhustab mulda, kaitseb kuivamise eest ning aitab hävitada umbrohtusid. Harjutusi
|
Autor ja toimetajad on tänulikud mistahes märkuste, paranduste ja täpsustuste eest. Konspekt on osaliselt vananenud. Ootame ka uusi kasulikke veebiviiteid.
Koostanud © Urmas Tokko |
Post: Tamme Gümnaasium |
Õppematerjali lugejal palutakse arvestada tõigaga, et see kajastab mõnevõrra varasemaid vaateid. Vetikaid on käsitletud taimeriigi osana (ja mitte protistidena). Seeneriigi jaotamine hõimkondadeks ei lange päris kokku "Üldbioloogia II osas" tooduga.
Õppematerjal on valminud Keskkonnafondi Tartumaa osakonna materiaalsel toel, 1998...1999