Taimede paljunemisviisidEluslooduses, sealhulgas taimeriigis, esinevad järgmised paljunemisviisid: suguline, eoseline ja vegetatiivne. Suguline paljunemine Sugulisel paljunemisel saab uus organism alguse isas- ja emassugurakkude tuumade ühinemisel. Sugulisele paljunemisele on iseloomulik: Mittesuguline eoseline paljunemine Uus organism saab alguse ühes vanemorganismis moodustunud üherakulisest (haploidsest) moodustisest - eosest. Eoselist paljunemist iseloomustab osaline kombinatiivne muutlikkus*. Eostega paljunevad samblad ja sõnajalad. Mittesuguline vegetatiivne paljunemine Uus organism saab alguse ühest vanemorganismist, pärilik info on samane vanemate omaga. Vegetatiivsele paljunemisele on iseloomulik: Diplofaas ehk suguta põlvkond on ajaperiood organismi elust, mil tema rakkude kromosoomistik on kahekordne (diploidne) - igal kromosoomil rakus on temaga sarnane (seal on samad geenid samas järjestuses) paariline. Haplofaas ehk suguline põlvkond on ajaperiood organismi elust, mil tema rakkude kromosoomistik on ühekordne (haploidne) - igat kromosoomi rakus on vaid üks komplekt, neil puuduvad paarilised, nendega sarnased kromosoomid selles rakus. Kombinatiivne muutlikkus - päriliku muutlikkuse vorm, mille tagavad mitmesugused protsessid sugurakkude valmimisel (näiteks geenide ümberpaiknemine, kombineerumine) ja viljastumisel. Pärilik muutlikkus - eluslooduse muutlikkuse (isenditevahelise erinevuste) vorm, mille tagavad mutatsioonid - muutused pärilikus materjalis, geenides ja kromosoomides ning nende kombineerumine. Põlvkondade vaheldumine - suguta põlvkonna (diplofaasi) ja sugulise põlvkonna (haplofaasi) vaheldumine eluringi jooksul. Risoom, sibul ja mugul on varre muudendid. Vegetatiivsekspaljundamiseks kasutatavad meetodeid Põõsaste jagamine (marjapõõsad); Juurte ja võsunditega paljundamine - juure- või varretüki lisapungadest kujuneb uus juur või uus vars (vaarikas, kirss); Pistikutega paljundamine - mitmesuguste emastaime küljest eraldatud osadega paljundamine: lehed (begoonia), varred (sõstrad), oksad (roos, paju) või juured (pappel, kirsipuu) pistetakse vette või niiskesse liiva. Algkudedest kujunevad lisajuured. Uue organismi kasvama ärgitamiseks kasutatakse kasvuainete (Vt. Taimefüsioloogia) lahuseid. Pistikuga paljundamiseks tuleb pidada ka paljundamist kartulimugulate või juurikate abil. Pookimine ehk transplantatsioon on teatud taimeosa ümberistutamine ühelt kasvavalt taimelt teisele (parandatakse saagiomadusi, saadakse uusi sorte). Pookimisviisideks on: Kambium - vahelmine algkude (meristeem).
Harjutusi
|
Autor ja toimetajad on tänulikud mistahes märkuste, paranduste ja täpsustuste eest. Konspekt on osaliselt vananenud. Ootame ka uusi kasulikke veebiviiteid.
Koostanud © Urmas Tokko |
Post: Tamme Gümnaasium |
Õppematerjali lugejal palutakse arvestada tõigaga, et see kajastab mõnevõrra varasemaid vaateid. Vetikaid on käsitletud taimeriigi osana (ja mitte protistidena). Seeneriigi jaotamine hõimkondadeks ei lange päris kokku "Üldbioloogia II osas" tooduga.
Õppematerjal on valminud Keskkonnafondi Tartumaa osakonna materiaalsel toel, 1998...1999