logo
 

Kaupo Järviste

 Mart Viikmaa
Nimetatud isend kuulub imeliste imetajate klassi, seltsinguliste loomade suurepärasesse sugupõlve. Ta on küllalt suur loom, tüvepikkus ca meetri-ringis, ventraalne pool erineb dorsaalsest, kehatemperatuur püsib õnneks muutumatuna aastaringselt. Parimateks eristamistunnusteks on intelligentne pilk, hea füüsiline ja vaimne vorm ning hea vestmisoskus. Elukogenud looma hallide karvade alt võib aimata kunagist brünetti sihvakat väledat isaslooma. Indiviidi iseloomustab oma liigile kohaselt mittesesoonne sigimine, mille tulemusena on koostöös väljavalituga tootnud endasarnase bioloogiast huvitatud tütarorganismi.

Ärritunult või ka tavalises komfortaablis biotoobis on vahel kosta ühetaolist «kuat, krrat, kuat...» või lihtsalt spetsiifilisi köhatusi.

Suheldes väga noorte liigikaaslastega võtab kindla juhipostisooni ega lase neil asjata vääksuda. Samas jätab neile alati võimaluse vermimiseks. Üliharva hammustab, pahanduse kiiresti unustab. Ümbritsevate feminiinsete liigikaaslaste suhtes käitub lugupidavalt ega lase end häirida mõningate isendite keelepeksust.

Sööb kõike, millest hammaste jõud üle käib. Saaki ründab laua ääres ja mitte kunagi puu otsast hüpates. Erilistel puhkudel on täheldatud etanooli vesilahuse mõõdukat seltskondlikku manustamist. Vaenlasi ei tundu olevat.

Liikudes oma areaali piires, väljutab muhedat huumorit ja tarkuseteri.
Levib parasvöötme leht- ja segametsades, ent teda on kohatud ka kõrbetes, tundras, taigas, stepis, subtroopikas ja troopikas. Pesa ehitab rõõmuga mitmel pool, sageli Pärnus.
Rahvapärased nimed näiteks Kaups ja Dire.


Google'i otsing andis 06. jaanuaril 2010 Kaupo Järviste nimele 341 vastet, märksõnadeks Tartu – heade mõtete linn, Tamme gümnaasium, Tartu V Keskkool, praktikandid, olümpiaadid, ajaleht Postimees, Õpetajate Leht, Eesti Ekspress, Bioloogiaõpetajate Ühing, arvutid loodusteadustes, Koolielu portaal, Keskkonnahariduse keskus, Baltic Sea Project, keelekümbluse töölehed, ökoloogiaviktoriin, fotoalbum, inimese elundkonnad, hüdraloomad.

Nn ametlik osa:

Head õpetajat on õpetajaile endile keeruline iseloomustada – õpetajad teavad oma töö vaevu ja rõõme, rutiini ja sära. Seda tööd on Kaupo Järviste teinud Tartu Tamme Gümnaasiumis (Tartu V KK) juba 40 aastat. Seetõttu mõned mõtted kolleegilt.

1) Kaupo on professionaal. Nt bioloogiatundi teda asendama paludes piisab vaid märksõnast, nt «käsn». Võid kindel olla, et tund on paremini antud kui ise jõuaks: lisaks põhimõistete selgekstegemisele on ta lastele vestnud kütkestavaid lugusid käsnade nn päriselust ning vedanud kaasa hulk näitvahendeid, pesukäsna kindlasti! Mõne teise teema tarbeks kasvab praegu, talvelgi vaheruumi aknal kartulitaim ning purgis amööbid ja kingloomad.

2) Kaupo on laia silmaringi ja avara maailmavaatega. Palju reisinud mehena haarab ta maailma mitmekesisust ning süstib ka teistele huvi ning tolerantsust selle vastu. Matkad õpilastega on teda viinud Hibiinidesse ja Kaukaasiasse jm, ise on rännanud Jaapanis, Iisraelis, Küprosel jpm. Oma diplomitöö tegi Kaupo Moskvas taimefüsioloogia instituudis.

3) Kaupo on õpilaste ja kolleegide poolt hinnatud. Rahulikul ja muhedal moel lahendab ta probleemid, klassiruumist on kurja või pikalt uinutava hääle asemel kosta rõõmsaid naerupahvakuid või sisukat vestlust.

4) Abi vajamisel oleks Kaupol kindel tunne minna Eesti parimate reumatoloogide, kardioloogide, ortopeedide või ihtüoloogide, tsütoloogide ja geenitehnoloogide juurde – väga palju nimekaid õpilasi/vilistlasi on tal.

5) Kaupot iseloomustab avatus: lahkel meelel lubab ta kooli külastavaid välismaalasi oma tundi ning lööb aktiivselt kaasa külaliste võõrustamisel. Ka Tartu V KK ja Tamme gümnaasiumi direktorina algatas ja osales ta paljudes projektides.

6) Lõpetuseks, vaid märksõnadena, olgu lisatud Kaupo hea joonistamisoskus (mis kulub bioloogil väga marjaks ära), fotograafiahuvi ning püsivus raskete ülesannete lahendamisel. Viimastega seonduvad põnevad arutelud tulevad ette näiteks algul teadmata vastusega olümpiaadiülesannete puhul, mil kiires koolitöös leiab ta aega kolleegidega vastuseid otsida.

 

Urmas Tokko

Eesti Bioloogiaõpetajate Ühing
logo
 
 
lehepea
 
Esilehele
logo
logo
ebu@ebu.ee | Vanemuise 46, 51014 Tartu | reg.nr 80200761 | IBAN EE112200221025109079